BioCAST

BioCAST to podcasty BioCentrum Edukacji Naukowej, czyli rozmowy o biologii i szerzej nauce przygotowane przez zespół BioCEN według pomysłu Mikołaja Cupa i Jaśka Malinowskiego. Ze wsparciem Janka Maurycego Święcickiego. W kolejnych odcinkach poruszamy zagadnienia związane z nauką, o których chcieliście się dowiedzieć, ale jeszcze nie mieliście okazji. Nie zabraknie fascynujących tematów dotyczących współczesnej biologii, biofizyki i medycyny, w tym także związanych z obecną pandemią COVID-19.

O autorach:

Mikołaj Cup zawsze uważał, że nauką i pracą ludzie się bogacą. To sprawiło, że jako nastolatek lubił rozkręcać nie-zawsze-do-końca-zepsute urządzenia gospodarstwa domowego, czym intensywnie pracował na słuszne wzburzenie pozostałych domowników. Jego zainteresowanie nauką i techniką rosło i doprowadziło do znacznego dysonansu, gdy stanął przed koniecznością wyboru kierunku studiów. Ostatecznie rozpoczął studia biologiczne w ramach Kolegium Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Matematyczno-Przyrodniczych na Uniwersytecie Warszawskim, porzucając (tymczasowo?) plany studiowania dziedzin medycznych i inżynierskich. W trakcie studiów, poza biologią, jego zainteresowanie przyciągały wydziały Chemii, Psychologii oraz Artes Liberales. Śladem swoich historycznych autorytetów, odbył kilka podróży naukowych, do miejsc takich jak uniwersytety w Barcelonie, Rennes, MIT oraz Harvarda, na których spędził łącznie prawie dwa lata. Obecnie stara się zrozumieć w jaki sposób makrofagi – komórki układu odpornościowego – uczestniczą w przebiegu jednego z nowotworów krwi oraz dzieli się zdobytym doświadczeniem w zespole BioCEN.

Jasiek Malinowski, czyli czy są na pokładzie humaniści? Oczywiście! Adept dziennikarstwa radiowego i magistrant Wydziału Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii Uniwersytetu Warszawskiego. Choć od lat naukowo zajmuje się medioznawstwem, mediami społecznościowymi oraz trudną sztuką public relations, to wachlarz jego zainteresowań jest dużo szerszy. Fascynuje go szeroko pojęta kultura, muzyka nie ma przed nim tajemnic, książki i płyty nie mieszczą mu się na półkach… a w wolnych chwilach odwiedza laboratoria uniwersyteckie, by zaspokajać głód wiedzy przyrodniczej. W szeregach BioCEN zajmuje się produkcją popularnonaukowych podcastów. W czasie wolnym podróżuje po całym świecie, pomieszkuje w muzeach, opowiada na radiowej antenie o muzyce i pije hektolitry kawy. W końcu nie od dziś wiadomo, że u niektórych ludzi doba powinna trwać 48 godzin!

  • Kiedy? – sobota, 18:00

Nagrane audycje:

…wkrótce…

Post Author: Denis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *